alışveriş

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/private_html/haramiler/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kart kopyalama

Alışveriş yapan müşterilerin kredi kartları müşteri görmeden encoder cihazından geçirilip

kopyalanıyor. Sonra bu bilgiler, üretilen sahte bir kartın şeridine aktarılıyor. Bu, en

tehlikeli dolandırıcılık olarak isimlendiriliyor ve karttaki bilgiler gerçek olduğu için

yolsuzluğun ispatlanması zor oluyor.

Boş plastik plakalar

Kredi kartı boyutundaki boş plastik plakalara gerçek kredi kartlarına ait numaralar basılıyor.

Müşteri sanki alışveriş yapmış gibi, bu kart imprinter cihazından geçirilerek satış belgesi düzenleniyor. Sonra bu para bankadan tahsil edilmek suretiyle dolandırıcılık gerçekleştiriliyor.

Bu dolandırıcılıkta işyerlerinin de parmağı bulunuyor.

Kredi kartı dolandırılıcılık yöntemleri (Dikkat!)

Alışveriş sırasındaki ödemelerde kredi kartlarının tercih edilmesinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu kartların değişik yöntemlerle dolandırıcılık amacıyla kullanımı da arttı. Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugüne kadar 10 değişik türde kredi kartı dolandırıcılığı polis kayıtlarına girildi.

Dolandırıcılara karşı alınacak önlemler

>Gerekli olmayan zamanlarda sizinle konuşmak isteyen yabancıların, özellikle bunda ısrar eden ve aşırı nezaket gösteren kişilerin kötü niyetli olabileceklerini unutmayın.

>Kendisini resmi görevli olarak veya herhangi bir unvan ile tanıtarak ya da toplumda tanınmış kişilerin adını vererek, veresiye alış-veriş yapmak veya borç para almak isteyen şahıslara güvenmeyin.

>Aldığı malın fiyatından çok daha fazla miktarda bütün para teklif eden kişilerin piyasaya sahte para sürmeye çalışabileceklerini unutmayın.

Yankesicilik ve Kapkaçlığıa karşı alınacak önlemler

>Yankesiciliğe karşı otobüs durağı, çarşı, döviz büroları, banka, alışveriş merkezi vb. kalabalık yerlerde çanta, cüzdan ve değerli eşyalarınızı kontrol altında bulundurun.

>Oto ile kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısımlarında yürümeyin. Çantalarınızı yola yakın olan kolunuzda taşımayın.

>Para bozdurmak için yanınıza gelen kişilere karşı dikkatli olun.

>Camilerde abdest alırken veya namaz kılarken çıkarttığınız ceket, palto gibi giysilerinizin ceplerinde para, cüzdan vb. bırakmayın ya da üzerinizden çıkarmayın.

Kuyumcuyu soyan polis çıktı

İzmir`de 15 gün önce yaşanan hırsızlığı soruşturmak için olay yerinde soruşturma yaptığını söyleyen polis memuru, kuyumcu tarafından teşhis edilince gözaltına alındı.

İzmir`in Buca ilçesinde, iki hafta önceki kuyumcu soygununun ardından, bugün resmi üniformasıyla olay yerine giderek soruşturma yaptığını söyleyen bir polis memuru, kuyumcu tarafından `soyguncu` olarak teşhis edildi. Olay yerinden uzaklaşan polis memuru E.C, güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

İçerik yayınları

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar