Organ çetesine şok baskın


Yasadışı organ nakli ve ticareti için 203 kurumu inceleyen polis bir özel hastanede organ çetesine rastladı. Aralarında biri profesör 3 doktorun da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 7 ay önce sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta organ mafyası tarafından organları alınmış çocuk ve yetişkin insan cesedi fotoğraflarının yer aldığı ihbarı yapıldı. İstanbul Polisi, ihbarda belirtilen fotoğrafları Facebook'ta buldu. Yapılan araştırmada parçalanmış çocuk cesedinin yasal yollardan organları bağışlanan bir çocuğa ait olduğunu ancak sayfayı oluşturanların organ mafyasıyla bir bağlantısının olmadığı belirlendi. Bu kez 203 özel hastane mercek altına alındı. Aylar süren inceleme sonunda özel bir hastanede yasadışı organ nakli yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

15 BİN ALIŞ 150 BİN SATIŞ!
Çetenin işsiz ve paraya ihtiyacı olan ve böbreklerini satmak isteyen kişilerle temas kurduğu, böbrek dokuları uyuşan kişileri "yasal nakil yapılıyor" göstermek için yüksek paralar karşılığında sahte belgelerle akraba yaptığı belirlendi. Oysa ki hastane içinde organ nakli yapılabilmesi için 4. dereceye kadar akrabalık şartı aranıyor. Akraba olanlar hastane etik kurulunun kararıyla nakil yaptırabiliyor. Akraba olmayanların ise yasa gereği il etik kurulunun onayını alması gerekiyor. Çetenin bu engeli ortadan kaldırmak için sahte belgeler, hatta evlilik cüzdanları düzenleyerek organ alış verişi yapmak isteyenleri akraba gibi gösterdikleri, nakilleri de bu şekilde gerçekleştirdiklerini belirleyen polis önceki gün sabaha karşı operasyon yaptı. Eş zamanlı yapılan baskınlarda belirlenen özel hastanede yasadışı organ nakli yaptıkları iddiası ile aralarında organ nakli konusunda isim yapmış olan Prof. Dr. A.G, ile birlikte 3 doktor, özel bir hastanenin organ nakli koordinatörü Y.G ve hemşire E.A ile birlikte organ alışverişinde bulunan 8 kişinin de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Organ mafyasının elebaşı olduğu öne sürülen zanlının yakalanması için operasyonların devam ettiği belirtildi Zanlıların sahte belgelerle yasalmış gibi gösterdikleri her organ nakli için devletten 36 bin lira aldıkları öne sürüldü. Çetenin 10 - 15 bin liraya aldıkları organları, 100-150 bin lira arasında değişen fahiş fiyatlarla sattıkları tespit edildi.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar