Tatile giderken hırsızlara karşı 10 önlem


Kahramanmaraş Göksun İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı notlar, yaz tatilinde artan hırsızlık ve kapçak türü olaylarına karşı önemli uyarılar içeriyor.

1- Hâlâ evdeymişsiniz görüntüsü verin. Evinizi geceleri kısa süreli terk edeceğiniz zaman bazı ışıklarınızı açık bırakın ya da hafif ses çıkaran cihazlarını (radyo vb.) açık bırakarak böylece evde birileri olduğu izlenimi verebilirsiniz.

2-Tüm perdelerinizi kapatmayın. Şayet tüm perdelerini kapatıp giderseniz daha üçüncü gün evde olmadığınız anlaşılacaktır. Zira tüm perdeleri kapalı bir ev terk edilmiş görüntüsü oluşturur. Çok güneş alan bir oda değilse perdenizi çekmeden evden ayrılın.

3-Evinizin girişindeki lambayı mümkünse zamanlayıcı ile ara ara yakın. Müstakil bir evde yaşıyorsanız, evinizin bahçesindeki lambalara saat düzeneği kurun. Böylece belirli aralıklarla yansınlar ve evde olduğunuz düşünülsün.

4-Evinizin kapısına iyi bir alarm sistemi kurun ve sokağınıza güvenlik kamerası takın.

5-Pencerelerinize demir parmaklık taktırın. Camlar kapıdan daha kolay açılır. Pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat ediniz.

6- Toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenler hırsızların tercihi. Bu tür evlerin kapıları güçlü menteşe ve sürgülerle donatılmalıdır. Bunlar kapınızın bir manivela veya levyeyle zorlanarak açılabilmesini engelleyecektir. Bunun yanı sıra çelik kapı kullanmanız veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda vardır.

7-Gittiğiniz yerleri sosyal medya hesabınızda paylaşmayın. Günümüz hırsızlarının en çok kullandığı yöntemlerden biri ev sahibinin sosyal medya hesabına bakmak. Siz 'Oh mis gibi tatildeyim!' derken hırsız evde olmadığınızı öğrenip evinize dalabilir.

8-Güvendiğiniz bir komşunuzdan yardım isteyin. Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onların da sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız. Evde çok zaman geçiriyorsanız çevrenizi gözlemlemeniz semtinizin güvenliği için yararlı olacaktır.

9-Posta kutunuz boş olsun. Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutusunun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu (elektrik faturası, su faturası, vb.) olan daireleri seçerler.

10-Mahalleli olarak bilinçlenin. Mahalle sakinleri şüpheli şahısları her an (155 Polis İmdat' a bildirmelidir. Mahalleli olarak dayanışma içinde olun ve birbirinizi bu konuda uyarın.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar