ABD ve İngiltere'nin Küresel Casusluk Faaliyetleri


Dünyanın en büyük sim kart üreticilerinden Gemalto, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiltere İletişim ve İstihbarat Kurumu'nun (GCHQ), sistemlerine sızmaya çalıştığını doğruladı.

Dünyanın en büyük sim kart üreticilerinden Gemalto, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiltere İletişim ve İstihbarat Kurumu'nun (GCHQ), sistemlerine sızmaya çalıştığını doğruladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, araştırmalar sonunda söz konusu sızmaların olduğu yönünde emarelere rastlandığı belirtildi. Saldırıların sadece şirketin ofis ağlarına yönelik olduğunu açıklayan Gemalto, büyük oranda sim kartları şifrelerinin çalınmasının söz konusu olmadığını ileri sürdü.

Saldırılar sırasında istihbarat servislerinin yalnız 2G mobil şebekelerine ulaşabilme ihtimallerinin söz konusu olduğuna değinilen açıklamada, 3G ve 4G ağlarının bu tür saldırılara karşı korumalı olduğu kaydedildi. Diğer ürünlerinin saldırılardan etkilenmediği belirtilen açıklamada, istihbarat birimlerinin şirketle müşteriler arasındaki iletişimin kesilmesine yönelik girişimlerde de bulunduğu vurgulandı.

İnternetten yayın yapan "The Intercept" dergisi, NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden'in sızdırdığı, GCHQ'ya ait 2010 tarihli gizli belgeye dayanarak geçen hafta yaptığı haberde, istihbarat servislerinin Gemalto'nun sistemine sızarak telefon konuşmalarının gizliliğini sağlayan şifre anahtarları çaldığını ileri sürmüştü.

Hollanda merkezli daha çok cep telefonlarında ve yeni nesil kredi kartlarında kullanılan çipleri üreten çok uluslu Gemalto şirketi, söz konusu iddialardan sonra araştırma yapılacağını duyurmuştu.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar