Sahibinden dolandırıcılık


Gerçekte var olmayan otomobil ve eşyaların fotoğraflarını bir internet sitesinden satışa koydu. Kapora aldı ve…Gerçekte var olmayan otomobil ve çeşitli eşya fotoğraflarını bir internet sitesinde düşük fiyattan satışa çıkartarak, kapora aldıkları 131 kişiyi yaklaşık 136 bin YTL dolandırdıkları iddia edilen 3 kişi, Giresun’da yakalandı. Zanlılardan 2’si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Giresun Emniyet Müdürlüğüne e-mail yoluyla gelen şikayetler üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, gerçekte var olmayan otomobil ve çeşitli elektronik eşya fotoğraflarının bir internet sitesine yerleştirilerek, ‘’sahibinden çok acil satılık” ifadeleriyle pazarlandığını belirledi.

Zanlıların, çok düşük fiyattan satışa çıkartılan otomobilleri almak isteyen ve siteye bırakılan cep telefonu numarası aracılığıyla kendilerini arayan vatandaşlara, ”Çok zor durumdayım. Başka arayanlar da var. Kapora yatırırsan senin için tutarım” diyerek, verdikleri hesap numaralarına vatandaşların para yatırmalarını sağladıkları, eşya almak isteyenlerden de önce kargo parasını yatırmalarını istediklerini tespit etti.

Vatandaşların para yatırdığı hesaplara el koyan polis ekipleri, yaklaşık 3 ay süren bir çalışma sonucunda, A.A.Y. (21), A.Ç. (21) ve T.K’yi (22) Bulancak ilçesinde yakaladı.

Zanlılardan A.A.Y’nin üzerinde iki ayrı GSM şirketine ait 41 adet, A.Ç’nin üzerinden de 56 adet cep telefonu hattı bulunurken, zanlıların bu hatları dolandırıcılıkta kullandıkları tespit edildi.

Banka hesaplarında yapılan incelemede ise A.A.Y’nin adına kayıtlı hesapta 20.150, A.Ç’nin hesabında 113.023 ve T.K’nin hesabında da 2.815 YTL olduğu belirlendi.

Zanlıların, bir otomobil ya da eşyayı almak isteyen vatandaşların belirttikleri hesaba para yatırmalarını sağladıktan sonra, görüşme yaptıkları cep telefonu hattını kapattıkları, bu şekilde Türkiye genelinde, aralarında bürokratların da bulunduğu 131 kişiyi dolandırdıkları öne sürüldü.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Giresun Adliyesine sevk edilen zanlılar, nöbetçi savcılıktaki sorgularının ardından ”Bilişim yoluyla örgüt kurarak dolandırıcılık yapmak” suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye çıkarıldılar. Zanlılardan A.A.Y. ve A.Ç, tutuklanırken, T.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların mağdur olmamaları için internet üzerinden bir eşyayı satın alırken, muhakkak alacakları eşyayı görmeleri, ondan sonra ödeme yapmaları gerektiğini kaydettiler

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar