Havalar ısındı hırsızlık arttı


Başkent’te havaların ısınmasıyla beraber özellikle konut hırsızlığının arttığını belirten emniyet yetkilileri vatandaşı uyardı.

BAŞKENT’te havaların ısınmasıyla beraber hırsızlık olaylarının daha arttığını bildiren Emniyet yetkilileri özellikle sıcak havalarda açık bırakılan pencere ve camlar konusunda vatandaşı dikkatli olmaya çağırdı. Öncelikle evin açılabilecek yerleri, kapı pencere, bodrum penceresi çatı aralıkları, balkon-teras ve garaj kapıları vb. gibi yerler masraftan kaçınmayıp demir koruyucularla korunması gerektiğini kaydeden yetkililer vatandaşa tavsiyelerde bulundu.

KOMŞULUK ÇOK ÖNEMLİ

Güvenebilir bir komşunun en iyi önlem olduğunu da anlatarn asayiş yetkilileri, komşunun belirli zamanlarda evinizdeki ışıkları yakabileceğini de anlattı. Zaman ayarlı olarak yanan lambaların da kullanabileceğini kaydeden yetkililer. Arada sırada komşunuzun evini kollamanın da etkili bir önlem olduğunu söyledi. Şüpheli durumlarda yapılan gözlemlere ya da bir alarmın çalışması durumunda mümkün olduğu kadar kısa bir sürede komşunun ve polisin aranması gerektiğini vurgulayan yetkililer, bir zanlıyı ya da şüpheliyi kişinin kendisinin yakalamaya çalışmaması gerektiğini söyledi. Yetkililer vatandaşın üzerine düşen görevin şüphelinin elbisesi, boyu, saç rengi gibi göze çarpan özellikleri, kaçış yönü ve özellikle de kaçtıkları araçların markası gibi bilgileri elde etmek ve hemen polise aktarmak olduğunu kaydetti.

SADECE zemindeki kapı veya pencereleri kapayıp da üst kattakileri kapatmamak mantıksızlık olur. Kolay bir şekilde merdiven temin edilerek buralardan evlere girebilir. Bu sebeple buralar da korunmalıdır. Birçok hırsız kapıyı kullanarak eve girer. Bu durumlarda balkon sürgüleri, çok sayıda kilit ya da güvenli sağlam kapılar tavsiye edilir. Balkon ve teras kapıları kilitlenebilen bir sisteme sahip olmalıdır. Daha çok güvenliği ise, kilitler ya da çok sayıda kilitler ile sağlam kapılar sağlar.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar