AKP li Vekil Nesrin Ulema Sanal Dolandırıcı Kurbanı OlduAK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema’nın adına sosyal paylaşım sitesinde sahte hesap açıldı.

Sanal dolandırıcılar hesap üzerinden vekilin arkadaşlarına engelli ve gazilere yardım topladıkları mesajı attı. Dolandırıcılar bu şekilde 500’e yakın kişiden 40 bin TL topladı. Nesrin Ulema şikayetçi oldu.

Sanal dolandırıcıların son kurbanı AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema oldu. Organize faaliyet gösterdiği tespit edilen dolandırıcılar, Nesrin Ulema’nın Facebook hesabını kopyaladıktan sonra Ulema’nın ağzından çoğu siyasetçi 500 kişiye mesaj yazarak engelli ve gazilere yardım topladıkları yalanıyla, kişi başı 10 ile100 lira arasında, toplam 40 bin liralık vurgun yaptı.

‘SADECE 5 TL ALACAĞIZ’

Son dönemde açtıkları sahte Facebook hesaplarıyla yüzlerce kişiyi, çeşitli yalanlarla dolandıran hacker’lar, geçen ağustos ayında AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema’nın arkadaşlarını dolandırdı. Ulema adına sahte Facebook hesabı açan hacker’lar, Ulema’nın arkadaşlarına, “Özel bir etkinlik düzenledik. Toplanacak yardımla engelliler ve gazi yakınlarına destek olacağız” mesajı gönderdi.

Sanal dolandırıcılar, “Jp83 yazıp 5685”e mesaj at” şeklinde yönlendirdikleri kurbanlarını ücret konusunda da uyarmayı ihmal etmedi. Dolandırıcılar, mesajı yolladıktan sonra yaptıkları uyarıda “Joygame Hizmetleri’ne ait 100 TL almak ister misiniz şeklinde bir uyarı mesajı gelecek. Biz reklam şirketiyle anlaştık. Onlar da bağış yaptı. Yani 100 TL görünüyor ama sizden sadece 5 TL gidiyor. Gelen onay mesajına ‘onay’ yazıp yolla. Daha sonra 16 haneli bir kod gelecek onu bana gönder” diyerek vurgunu gerçekleştirdi. Mesajın sahte hesaptan geldiğini anlamayan mağdurlar, bu şekilde tuzağa düşerek paralarını kaptırdı.

Vekil oyunu bozdu

İzmir’de çok sayıda milletvekili ve parti yöneticisini benzer yöntemlerle dolandıran hacker’ların oyununu, Nesrin Ulema bozdu. Kendi adına açılan sahte hesabı fark eden Ulema, Facebook sayfasında “Adıma açılan sahte hesaptan gelen isteklere kesinlikle cevap vermeyin” şeklinde bir uyarı mesajı paylaştı. Uyarıyı alan Nesrin Ulema’nın çok sayıda arkadaşı hemen Ulema’yla irtibata geçerek, dolandırıldıklarını söyledi.

Çoğu siyasetçi

Adına açılan sahte hesapla çok sayıda arkadaşının mağdur olduğunu öğrenen Nesrin Ulema, siber polise başvurup dolandırıcılardan şikayetçi oldu. Polis, Ulema’nın arkadaşlarına sanal dolandırıcılar tarafından gönderilen mesajları inceledi. Çoğu siyasetçi 500 kişinin, sanal çete tarafından gazi ve engellilere yardım yalanıyla yaklaşık 40 bin lira dolandırıldığı tespit edildi.

CEM KARTAL - BUGÜN GAZETESİ

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar