PKK`nın hırsızlık şebekesi çökertildi


Terör örgütü PKK ile bağlantılı hırsızlık şebekesi polis tarafından çökertildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri, gerçekleştirdiği operasyonda, Bağlar ilçesinde kuyumcu dükkanı ile değişik tarihlerde 2 kez PTT tahsilat bürosunda silahlı soygun yap

Çete lideri M.A.`nın işyeri ve evlerinde yapılan aramalarda 3 kilo 200 gram altın, 2 bin TL para, olaylarda kullanılan 1 Kalaşnikof marka silah, değişik çap ve markada 2 tabanca, 1 pompalı tüfek, bir el telsizi ve olaylarda kullandıkları kar maskeleri ele geçirildi. Soyguncuların geçen hafta Girne Caddesi`nde bir kuyumcudan gasp ettiği altınlar, basın mensuplarına gösterildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, 23 Eylül 2008`de Bağlar ilçesi Sento Caddesi üzerindeki PTT tahsilat bürosunun silahlı kişilerce soyulmasının ardından çok yönlü soruşturma başlatıldığını belirterek, çete liderliğini M.A.`nın yaptığı ve aralarında terör örgütü PKK`ya yardım ve yataklık suçundan ceza alan 3 kişinin de bulunduğu 10 kişinin yakalandığını söyledi. Çatalkaya, örgüt liderinin 18 yaşındayken gasp suçundan cezaevine girdiğini ve çıktıktan sonra etrafına insanlar toplayarak gasp ve soygun yapmaya başladığını dile getirdi. Çatalkaya, `Artık vatandaşımız o korkulu saatleri geçirmeyecek. Bu çalışmamızda vatandaşın da yardımı oldu, onlara gerçekten teşekkür ediyorum. Eşkal, ihbar ve bizim teknik çalışmamız hepsi bir arada oldu.` diye konuştu.

Telsizle haberleşmişler

Çatalkaya, Sento Caddesi üzerinde bulunan PTT tahsilat bürosunda 8 Ocak 2008`de meydana gelen soygunla ilgili olarak şu bilgileri verdi: `Zanlılar olay yerinden motosikletle kaçmışlar. Kıyafetlerini değiştirerek izlerini kaybettirmişler. Girne Caddesi`ndeki kuyumcu soygununda ise yakın yerde bulunan başka bir kuyumcunun kardeşi keşif yapmış ve ardından soygun gerçekleştirilmiş. Soyguncular telsizle haberleşme sağlamış. Ekiplerimiz, tekniği de iyi kullanarak özverili çalışma sonucunda soygunları gerçekleştiren 7 kişi ile bunlara yardım eden 3 kişiyi yakaladı. Soyguncular özellikle alarmı ve güvenlik kamerası olmayan işyerlerini tercih ediyor. İşyerlerinin güvenlik için kamerası taktırmaları çok yararlı olacak.`

PKK`nın militan sayısı yüzde 50 azaldı

Türkiye, geneleksel politikasını değiştirerek kritik konularda açılımlarını sürdürürken, terör örgütü PKK ciddi sarsıntılar geçiriyor. Sınır ötesi operasyonlar, Ergenekon-PKK ilişkisinin ortaya çıkması, Kürtçe TV gibi açılımlar ve Kuzey Irak`taki bölgesel yönetimle kurulan ilişkiler örgütteki kopuşu hızlandırdı. Aksiyon dergisinin bu haftaki sayısında Haşim Söylemez imzasıyla yayınlanan habere göre, örgüt mensupları, küçük kitleler hâlinde dağdan kaçmanın yollarını arıyor. Ergenekon-PKK ilişkisinin ortaya çıktığı günden bu yana yaklaşık 1500 militan, kampları terk etti. PKK kaynakları da bu bilgiyi doğruluyor. Örgütün elebaşılarından Duran Kalkan, yaklaşık bir ay önce yayımladığı örgüt içi bildiride, kaçışların sebebinin araştırılmasını ve kopuşların bir an önce önlenmesi için sıkı tedbirler alınmasını istedi. PKK`dan kaçanlar, ülkelerine dönmekten ziyade, bir şekilde hayatlarını idame ettirmenin yolunu arıyor. Kuzey Irak`ta Türkiye`ye gelmek için bekleyen 3500 teröristin yanı sıra son on yılda PKK`dan kaçan 4500 teröristin KDP ve KYB`den kimlik aldığı, bazılarının Peşmerge güçlerine katıldığı iddia ediliyor.

İsmail Avcı

Zaman

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar