Sağlıkta yolsuzluğun suçlusu bakanlar


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) İzmir Şube Başkanı Dr. Ergün Demir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`in açıkladığı sağlıktaki yolsuzluk iddialarından, bakanların sorumlu olduğunu öne sürdü.

SES İzmir Şubesi ile Pratisyen Hekimlik Derneği İzmir Şubesi ortaklığında düzenlenen basın toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`in sağlık alanında açıkladığı yolsuzlukluk iddiaları ele alındı. SES İzmir Şube Başkanı Dr. Ergün Demir, Bakan Faruk Çelik`in yolsuzlukları açıklamasıyla, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile gerçekleşen sağlıktaki yeni açılımların yolsuzluk, suistimal ve usulsüzlükleri de yanında getirdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Vurgunların sadece IMF`nin parasıyla yapılmadığını, işçilerin, yetimlerin, emeklilerin yatırdıkları primlerle ortaya çıkan vurgunlar olduğunu belirten Dr. Demir, Bakan Çelik`in daha önce verdiği yolsuzluk örneklerini sıraladı.

Bakan Çelik`in verdiği örneklerden `Aynı kişiye 9 ay içinde birden fazla doğum faturası düzenlenmesi nedeniyle haksız ödeme yapıldığını` hatırlatan Dr. Ergün Demir, `Yolsuzluk, tıbbi gelişmeleri de artırdı. 9 ayda birden fazla doğum yapılabildiğini öğrenmiş olduk` dedi.

Bakan Faruk Çelik`in haksız yere 77 milyon 347 bin YTL ödeme yapıldığını söylediğine dikkat çeken Dr. Ergün Demir, ilaç giderleri ve ilaçla ilgili usulsüzlük, yolsuzluklara dair açıklama yapılmadığını vurguladı. Dr. Demir, bu konuda şunları söyledi:

`Bakan Çelik, açıklamaları ile önemli bir tespitte, hatta bu sorunların ana nedeni `sağlığın piyasalaştırılması` politikalarının sahibi bir hükümetin üyesi olarak tarihi bir itirafta bulundu.

Evet, sayın bakanlar açıkladığınız yolsuzluk, usulsüzlük, vurgun ve suistimaller sizin eserinizdir. Gönül isterdi ki, bu itiraflar karşısında Sağlık Bakanı Recep Akdağ da objektif olarak sorunu kabul edip, sorunun gerçek çözümüne dair adımları başlatsın. Ama Sayın Bakan, sağlık yolsuzluklarının münferit olduğunu, yaygın bir biçimde yolsuzluk ve istismar yapıldığının göstergesi olamayacağını söyledi` dedi.

Pratisyen Hekimlik Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Hasan Değirmenci, Bakan Çelik`in teknoloji, ilaç alanlarındaki yolsuzlukları açıklamadığına işaret ederek, `Hastanelerle uğraşmak daha kolay. Teknoloji, ilaç alanlarında da ciddi kirlilik var. Açıklanmıyor` dedi.

HÜRRİYET

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar